„Această spirală a conflictului există, este menţinută undeva acolo unde riscurile sunt gestionate. Ceea ce este important să nu se intre într-o dinamică, într-un ritm pe care nu mai putem să îl controlăm după aceea. Am văzut oameni pe stradă, pe Calea Victoriei, mergând în linişte, plimbându-se şi având bucuria faptului că se pot întâlni, se pot discuta, se pot plimba, pot opri să stea la o terasă. Chestiunile astea sunt datorate faptului că avem linişte, avem pace. Ferească Dumnezeu de ceea ce ar putea să se întâmple după o escaladare a conflictului”, a spus Ciucă, citat de news.ro.
El a adăugat că existau indicii că ar urma un atac al Iranului, dar nimeni nu a putut să prevadă când și că s-a uitat toată noaptea la TV.
„Începând de ieri, de când au apărut primele indicii că urmează să aibă loc o astfel de acţune, sigur, nimeni nu a putut să prevadă când se va întâmpla, dar era absolut iminent, a existat o stare de…

Comentează