Inițial, de dimineață, la întrebarea jurnaliștilor dacă ministrul va fi demis, premierul Marcel Ciolacu a răspuns scurt: „Doamne ferește, ce aveți cu Emil Hurezeanu?”.
Video: Cristian Otopeanu / Libertatea
Apoi, la ședința CSAT de la Palatul Cotroceni la care au participat, printre alții, președintele interimar al României, Ilie Bolojan, premierul Marcel Ciolacu și ministrul de Externe, Emil Hurezeanu, a existat o scurtă discuție între cei trei, așa cum Libertatea a anunțat în premieră, încă de acum două zile.
Iar Bolojan și Ciolacu i-au transmis lui Hurezeanu, cel care a solicitat discuția lămuritoare, că nu va fi schimbat din funcție și va rămâne la MAE, potrivit surselor Libertatea.
Cel care s-a opus demiterii a fost chiar președintele interimar Ilie Bolojan, adică cel care l-a propus pe Hurezeanu în decembrie 2024 în cabinetul Ciolacu 2, atunci când Bolojan era președinte interimar al PNL și partener de coaliție…

Comentează