UPDATE ora 20.25: Nicușor Dan a transmis pe Facebook: „Am ajuns la București. Pe parcursul zborului, deasupra spațiului aerian al Elveției, aeronava noastră a fost escortată de două avioane F-18, un gest de apreciere pentru sprijinul acordat în transportul internațional al victimelor incendiului din Crans-Montana”.
Știrea inițială: Amintim că șeful statului a fost la Paris marți, 6 ianuarie, cu un avion militar Spartan, pentru reuniunea șefilor de stat și de guvern ai „Coaliției Voinței”. Întoarcerea în România, la câteva ore după întâlnirea organizată de președintele Franței, Emmanuel Macron, a fost însă amânată din cauza ninsorilor abundente. Motivul a fost că Nicușor Dan nu a dorit să ajungă la București după miezul nopții și a mizat pe o ameliorare a vremii în capitala Franței, plus că și în România era o ceață densă.
În aceste condiții, o nouă tentativă de plecare a…

Comentează